Katedra Organizacji
Administracji
Publicznej
INSTYTUT NAUK PRAWNYCH
Kierownik katedry:
W dniach 26 – 27 października 2023 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „PUBLIC INTEREST AS A DETERMINANT OF THE STATE`S IMPACT ON THE ECONOMY AND FINANCE”. W ramach konferencji zaplanowano wystąpienia specjalistów z Czech, Niemiec i Polski. Efektem konferencji, która odbywała się w ramach większego przedsięwzięcia jakim jest projekt: „Interes publiczny jako wyznacznik wpływu państwa na gospodarkę i finanse” (nr umowy DNK/SP/547001/2022) stała się wymiana przez 60 uczestników projektu, wiedzy teoretycznej oraz praktycznej a także wyników badań prowadzonych w trzech sąsiadujących ze sobą krajach (tj. Polsce, Niemczech i Czechach). Podjęte działania naukowe służyły transferowi wiedzy pomiędzy naukowcami z trzech wymienionych wyżej państw. Cel ten został osiągnięty przez spójne działania naukowe obejmujące międzynarodową konferencję oraz wydanie publikacji podsumowującej rozważania podjęte przez przedstawicieli nauki prawa.
Prof. UZ dr hab. Ewa Szewczyk prowadziła całodniową międzynarodową debatę w dniu 26 października, Wygłoszone tego dnia referaty dotyczyły kwestii z zakresu publicznego prawa gospodarczego. Trzy wykłady wprowadzające (prof. dr Stefan Haack, European University Viadrina; Prof. UW dr hab. Adam Niewiadomski Uniwersytet Warszawski, Doc. JUDr. Petr Mrkyvka, Masaryk University/prof. UJ dr hab. Michał Biliński) dotyczyły genezy interesu publicznego, jako interesu chronionego przez państwo, pewnego prymatu tego interesu, który staje się obecnie dominującym w kwestiach związanych z planowaniem przestrzennym na obszarach wiejskich oraz postrzegania prawa sportowego w kontekście publicznego prawa gospodarczego.
Pierwszy panel konferencji, w którym uczestniczyli przedstawiciele Polski i Niemiec, reprezentujący Uniwersytet Gdański, Uniwersytet w Marburgu, Uniwersytet w Giessen oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu poświęcony został kwestiom związanym ze społeczną gospodarką rynkową, zmianom w niemieckim prawie upadłościowym przedsiębiorstw, systemowi nutrii score labelling oraz prawu do błędu przedsiębiorców.
Z kolei drugi panel konferencji, w ramach którego wystąpili przedstawiciele Uniwersytetu w Greifswaldzie, Uniwersytetu w Giessen oraz Uniwersytetu Gdańskiego poświęcony był niezwykle aktualnym zagadnieniom zagadnieniom z zakresu polskiego i niemieckiego prawa energetycznego.
Profesor Ewa Szewczyk po zakończeniu ożywionej dyskusji, która miała miejsce w ramach każdego z paneli dokonywała ich podsumowania, zaś na zakończenie obrad wygłosiła wykład podsumowujący odwołując się zarówno do treści prezentowanych przez uczestników, jak i dorobku polskiej doktryny prawa, w której pojęcie interesu publicznego obecne jest od dawna. W zdaniu kończącym stwierdziła, że „Interes publiczny jest konstrukcją zyskująca coraz większą rangę w różnych obszarach prawa. Na podstawie wypowiedzi prelegentów można było nawet stwierdzić, że na gruncie różnych porządków prawnych: Polski, Niemiec i Czech jest to wartość sama w sobie. Mimo że interes publiczny nie ma sprecyzowanego, uniwersalnego znaczenia, gdyż wielu autorów uznaje, że jego znaczenie związane jest z danym kontekstem społecznym oraz politycznym z wystąpień wynikało, że kategoria ta utożsamiana jest często z pojęciem „dobro wspólne”. Interes publiczny zawsze dotyczy bowiem pewnego ogółu, nieokreślonej liczby osób; nie odnosi się do interesu jednostkowego ani określonej, wybranej grupy”. Kolejnym istotnym wnioskiem, który nasunął się po wygłoszeniu referatów oraz towarzyszącym ich dyskusji było to, że „pojęcie interesu publicznego zajmuje trwałe miejsce w kulturze prawnej Niemiec, Czech oraz Polski oraz to, że nie można go odrywać od podstawowych wartości oraz praw i wolności. Interes publiczny oznacza właśnie odwołanie się do wartości, wartości wspólnych i ważnych dla całego społeczeństwa”.