Logo KPPiKP

Katedra Prawa Cywilnego
Handlowego i Międzynarodowego
Prawa Prywatnego

INSTYTUT NAUK PRAWNYCH

Działalność

Problematyka prawna usług w transporcie i turystyce

01.02.2018

W dniu 17 listopada 2017 r. odbyła się w Szczecinie współorganizowana przez Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego oraz przez Katedrę Prawa Cywilnego, Postępowania Cywilnego oraz Komparatystyki Prawniczej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego konferencja pt. „Problematyka prawna usług w transporcie i turystyce".

Na konferencji swoje wystąpienia zaprezentowali pracownicy Katedry, a mianowicie Pani dr Magdalena Wasylkowska –Michór oraz Pan dr Paweł Sikora, Pan dr Rafał Wrzecionek oraz Pan dr Kajetan Górny.

W pierwszym panelu konferencji (Ubezpieczenia transportowe oraz usługi związane z transportem) Pan dr Paweł Sikora wygłosił referat pt. „Obowiązek współdziałania z ubezpieczycielem odpowiedzialności cywilnej przewoźnika po zajściu zdarzenia szkodowego”. Jego głównym tematem była ocena modelowych rozwiązań zawartych w ogólnych warunkach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego u wybranych ubezpieczycieli. Celem wystąpienia była odpowiedź na pytanie czy tego rodzaju sankcje znajdują podstawę normatywną w prawie polskim i w innych systemach prawnych.

W drugim panelu konferencji (Umowa przewozu rzeczy i infrastruktura transportowa) swój referat pt. „Poświadczenie notarialne listu przewozowego” wygłosił dr Rafał Wrzecionek. W referacie wywodził, że do dokonania poświadczenia notarialnego listu przewozowego uprawniony jest notariusz, który w ramach swoich uprawnień działa jako osoba zaufania publicznego, musi jednak zapoznać się z oryginałem dokumentu (pisma), który ma być przedmiotem poświadczenia.

W trzecim panelu konferencji (Usługi turystyczne i przewóz osób) swoje wystąpienie jako pierwszy zaprezentował dr Kajetan Górny. Przedmiotem wystąpienia dr Kajetana Górnego na konferencji była analiza pojęcia armatora użyta w ustawie o żegludze śródlądowej (ustawa o żegludze śródlądowej, 2000) w kontekście wybranych problemów jego odpowiedzialności. Wystąpienie było zatytułowane „Wybrane problemy odpowiedzialności odszkodowawczej armatora w żegludze śródlądowej”. Dr Kajetan Górny dowodził, że regulacje prawne związane z odpowiedzialnością armatora w żegludze śródlądowej nie zostały ujęte w polskim systemie prawnym w sposób wyraźny. Samo pojęcie armatora występuje w szeregu aktów prawnych obowiązujących w Polsce.
Następnie wystąpiła dr Magdalena Wasylkowska-Michór, która w swoim referacie pt. „Prawo właściwe dla umowy o świadczenie usług turystycznych” w pierwszej kolejności skupiła się na klasyfikacji umów, które są powszechnie zawierane w ruchu turystycznym. Następnie zaprezentowała koncepcję prawa właściwego dla każdej z tych umów.

Galeria zdjęć
rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18