Logo KPPiKP

Katedra Prawa Cywilnego
Handlowego i Międzynarodowego
Prawa Prywatnego

INSTYTUT NAUK PRAWNYCH

Działalność

Zjazd Katedr Prawa Handlowego

28.10.2024

W dniach 26 i 27 października 2024 r. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie był gospodarzem Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr Prawa Handlowego. Hasłem przewodnim zjazdu było „Prawo handlowe po 20 latach od akcesji Polski do Unii Europejskiej”. W Konferencji wzięli też udział wszyscy pracownicy Katedry Prawa Cywilnego, Handlowego i Międzynarodowego Prawa Prywatnego Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego, których tematem naukowych badań jest szeroko rozumiane prawo handlowego.

W ramach Konferencji poruszono zarówno bieżące tematy związane z prawem handlowym, jak i nawiązano w tym kontekście w szczególności do nowych wyzwań związanych z postępem technologicznym. W  tym doniosłym wydarzeniu naukowym wzięło udział ponad 130 naukowców z wiodących ośrodków naukowych w Polsce. W ramach Zjazdu nastąpiło też wręczenie Nagrody im. Profesora Radwańskiego.

Konferencja została podzielona na 8 paneli tematycznych. Pierwszy z paneli dotyczył zasady jedności prawa prywatnego a prawa spółek handlowych. Drugi z paneli był związany z krajową i transgraniczną reorganizacją spółek w świetle prawa UE i prawa krajowego. Trzeci panel nawiązywał do informatyzacji funkcjonowania spółek handlowych w świetle prawa UE i prawa krajowego. W trakcie czwartego panelu poruszone zostały problem na tle spółki z udziałem podmiotów publicznych w prawie UE i prawie krajowym. W kolei w kolejnym panelu analizowana była sukcesja przedsiębiorstwa i praw członkowskich w spółkach handlowych. W szóstym panelu uczestnicy przedstawiali problematykę związaną z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w czynnościach handlowych. Z kolei w siódmym panelu toczyła się dyskusja związana z prawem handlowym w świetle zmian prawa UE. W ostatnim, ósmym panelu skupiono się na nauczaniu prawa handlowego – tj. efektywność vs. czas. 

W Konferencji w sposób aktywny Instytut Nauk Prawnych UZ reprezentowali jego pracownicy. Kierownik Katedry Prawa Cywilnego, Handlowego i Międzynarodowego Prawa Prywatnego – prof. UZ dr hab. Rafał Wrzecionek został przez organizatorów Zjazdu wyróżniony i poprowadził jeden z paneli pt. „Wykorzystanie sztucznej inteligencji w czynnościach handlowych – wyzwania dla prawa UE i prawa krajowego”. W wydarzeniu wzięła udział także większość pracowników Katedry Prawa Cywilnego, Handlowego i Międzynarodowego Prawa Prywatnego, w tym dr Kajetan Górny, LL. M., który przedstawił tezy swojego wystąpienia związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji przy tworzeniu umów handlowych w kontekście prawa wyznaniowego oraz dr Piotr Zielonka, który w swoim wystąpieniu skupił się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji w procesie ustalania wysokości zadośćuczynienia pieniężnego na rzecz osoby prawnej. Wygłoszonym referatom towarzyszyła ożywiona dyskusja dotycząca zagadnień prezentowanych przez poszczególnych referentów, jak również zróżnicowanych zagadnień o charakterze systemowym.

Tegoroczny Zjazd był  czternastym Zjazdem Katedr Prawa Handlowego Wydziałów Prawa i Administracji, a jego pokłosiem będzie publikacje książkowa, w której wystąpienia oraz głosy w dyskusji zostaną w sposób pogłębiony i bardziej szczegółowym rozwinięte i przedstawione w formie dokumentowej.  

Galeria zdjęć
rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18