Katedra Prawa Pracy
i Postępowania
Cywilnego
INSTYTUT NAUK PRAWNYCH
Kierownik katedry:
W dniu 13 grudnia br. w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyły się warsztaty z zakresu prawa medycznego dla studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz studentów kierunku lekarskiego Collegium Medicum UZ.
Głównym inicjatorem i organizatorem warsztatów była dr Joanna Zdanowska z Katedry Prawa Pracy i Postępowania Cywilnego INP UZ. Spotkanie otworzył Dyrektor Instytutu Nauk Prawnych dr hab. Andrzej Bisztyga, prof. UZ, który w słowie wprowadzającym podniósł, że naruszania praw pacjentów oraz występowanie błędów medycznych w placówkach ochrony zdrowia jest nie tylko problemem medycznym czy organizacyjnym, ale powoduje też skutki prawne zarówno w obszarze prawa cywilnego jak i karnego. Prof. Andrzej Bisztyga wyraził także nadzieję, że warsztaty z zakresu prawa medycznego stanowią zaczyn dalszej i pogłębionej kooperacji miedzy INP UZ a CM UZ. Warsztaty poprowadzili pracownicy Kancelarii Prawnej Sowisło i Topolewski z Poznania - mecenas Paulina Kozłowska oraz mecenas Jakub Wieczerzak. Praktycy prawa zajmujący się na codzień prawem medycznym i reprezentujący strony w procesach sądowych wskazali przykłady naruszeń praw pacjenta oraz zasady postępowania w takich przypadkach. Nadto przedstawili przebieg procesu sądowego w sprawie o błąd medyczny. Organizatorami spotkania byli członkowie Koła Naukowego Prawa Medycznego Corius - Hanna Wojtasińska i Alicja Maliszak wraz z jego opiekunem dr Joanną Zdanowską przy współpracy z wyżej wymienioną Kancelarią oraz aplikantem adwokackim, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UZ, mgr Kamilem Modrzykiem.
Pierwsza część warsztatów skierowana była do przyszłych lekarzy i obejmowała tematykę naruszenia praw pacjenta. Natomiast w drugiej części, w której licznie uczestniczyli studenci Wydziału Prawa i Administracji, dyskutowano o zasadach reprezentowania lekarzy i podmiotów leczniczych w sprawach o błędy medyczne.Pacjenci coraz częściej nie pozostają bierni i dochodzą swoich praw na drodze sądowej. Dziś już nikogo nie dziwią zasądzane przez sądy wysokie odszkodowania i zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanych pacjentów lub ich rodzin czy też wyroki karne z udziałem lekarzy. Dlatego warto podnosić świadomość zarówno prawników jak i lekarzy w zakresie konsekwencji prawnych podejmowanych działań lub zaniechań.
Zarówno frekwencja jak i szeroka dyskusja utwierdziła prelegentów i organizatorów w przekonaniu o potrzebie poszerzania wiedzy studentów obu kierunków studiów z zakresu prawa medycznego. Warsztaty stanowiły też podłoże do dalszej współpracy pomiędzy Instytutem Nauk Prawnych UZ a Collegium Medicum UZ. Oparte o formułę analizy case law warsztaty zostały zorganizowane dzięki współpracy teoretyków prawa z Instytutu Nauk Prawnych UZ, praktyków prawa z Kancelarii Sowisło i Topolewski w Poznaniu oraz studentów z Koła Naukowego Prawa Medycznego Corius, działającego na Wydziale Prawa i Administracji UZ, co stanowi wyraz współpracy bliskiej akademickiemu ideałowi.