Logo PNCKBNP

Polsko - Niemieckie Centrum
Komparatystycznych Badań
nad Prawem

INSTYTUT NAUK PRAWNYCH

Działalność

Międzynarodowa konferencja w Budapeszcie

01.12.2023

Kierownik Polsko – Niemieckiego Centrum Komparatystycznych Badań nad Prawem INP, prof. UZ dr hab. Christoph-Eric Mecke, był prelegentem na międzynarodowej konferencji pt. „New Challenges in Law. International Congress with a Historical-Comparative Approach” zorganizowanej przez Uniwersytet Károli Gáspár Református Egyetem w Budapeszcie.

Konferencja odbyła się w dniach 21-23 września 2023 roku. W czasie trzech głównych obrad dla wszystkich uczestników konferencji oraz w ramach dziesięciu różnych paneli poświęconym wyodrębnionym tematom uczestnicy z licznych krajów europejskich zajmowali się naukowych potencjałem badań historyczno-komparatywnych w różnych dziedzinach obowiązującego dzisiaj prawa cywilnego i postępowania cywilnego oraz prawa publicznego i prawa karnego.

Na głównych obradach 22-go września prof. Mecke z Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego przedstawił w imieniu polskiej grupy autorskiej pod redaktorskim kierownictwem prof. dr hab. Wojciecha Dajczaka (UAM) koncepcję projektu nowego rodzaju komentarza Kodeksu cywilnego w Polsce. Komentarz, którego wydanie planowane jest na rok 2025, będzie pierwszą publikacją tego rodzaju w polskiej literaturze prawniczej. W oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy k.c. oraz aktualne kontrowersje w orzecznictwie i doktrynie prawa dotyczące tych przepisów w komentarzu przeanalizowana zostanie historycza geneza tych sporów począwszy od Digestów Justyniana, poprzez nowożytne ius commune, polskie projekty ustawodawstwa z końca XVIII w., aż po projekty okresu międzywojennego i powojennego.

Jako członek polskiej grupy autorów prof. Mecke przeanalizował pod względem metodologicznym podobieństwa i różnice polskiego projektu komentarza w porównaniu z pokrewnym projektem historyczno-krytycznego komentarza do niemieckiego kodeksu cywilnego, który od 2003 r. został już częściowo opublikowany w kilku tomach w Niemczech. W dyskusji na międzynarodowym forum przedstawiciele nauki prawa cywilnego omówili zalety i wady obu koncepcji oraz podkreślali znaczenie tych pionierskich projektów dla podniesienia świadomości na temat wspólnej kontynentalnej europejskiej tradycji prawa prywatnego i konkretyzowania tego znaczenia dla dzisiejszej praktyki prawa cywilnego.

Galeria zdjęć
rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18