W dniu 8 maja 2025 r. w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się III Ogólnopolskie Naukowe Seminarium Doktorancko-Studenckie, pt. „Konstytucja w prawie karnym materialnym, procesowym i wykonawczym”. Seminarium zostało zorganizowane przez Studenckie Koło Nauk Penalnych „Fines Poenarum”, działające przy Katedrze Prawa Karnego i Postępowania Karnego, pod kierunkiem naukowym i organizacyjnym Pana dr Olafa Włodkowskiego.
Podczas Seminarium wygłoszono 33 referaty. Prelegenci reprezentowali łącznie 15 uznanych i cenionych ośrodków naukowych z Polski: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Zielonogórski.
W trakcie Seminarium odbyły się trzy panele tematyczne: panel pierwszy: „Konstytucja w prawie karnym materialnym”, panel drugi: „Konstytucja w prawie karnym procesowym”, panel trzeci: „Konstytucja w prawie karnym wykonawczym”.
Wystąpienia dotyczyły aktualnych rozwiązań prawa polskiego. Referenci odnosząc się do prezentowanych zagadnień wyrazili spójne stanowisko o rudymentarnym znaczeniu i roli gwarancji konstytucyjnych w prawie karnym materialnym, procesowym i wykonawczym zarówno na etapie tworzenia, jak również stosowania przepisów. Poszczególni referenci niejednokrotnie wskazywali na niezgodności aktualnych rozwiązań normatywnych kształtujących materialne, procesowe i wykonawcze prawo karne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Prezentując takie stanowisko wskazywali na kierunek postulowanych zmian w prawie karnym materialnym, procesowym i wykonawczym. Zagadnienie to zostało intensywnie wyeksponowane w szczególności w panelu II „Konstytucja w prawie karnym procesowym” na tle instytucji środka zapobiegawczego tymczasowego aresztowania. Tematyka referatów dotyczyła zróżnicowanych zagadnień w szczególności odnoszących się do: relacji systemowych prawa karnego (materialnego, procesowego i wykonawczego) z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, ochrony konstytucyjnych gwarancji praw i wolności jednostki w prawie karnym (materialnym, procesowym i wykonawczym); znaczenia i roli Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w procesie stanowienia przepisów prawa karnego (materialnego, procesowego i wykonawczego), oceny zgodności aktualnie obowiązującego prawa karnego (materialnego, procesowego i wykonawczego) z przepisami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, wykładni i stosowania przepisów prawa karnego (materialnego, procesowego i wykonawczego) z perspektywy przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Wielu uczestników Seminarium, zainteresowanych podjętą tematyką, wyraziło chęć udziału w kolejnych jego edycjach. Uwzględniając wysoki poziom merytoryczny zarówno I Ogólnopolskiego Naukowego Seminarium Doktorancko-Studenckiego („Zasady prawa karnego materialnego i prawa karnego procesowego”, 28 maja 2021 r.), II Ogólnopolskiego Naukowego Seminarium Doktorancko-Studenckiego („System środków reakcji prawnokarnej w prawie karnym powszechnym w świetle obowiązujących i przyszłych unormowań", 8 maja 2023 r.) oraz tegorocznego Seminarium, Organizatorzy zapowiedzieli kontynuację tego rodzaju wydarzeń w przyszłym roku akademickim.