Działalność

Liczny udział pracowników INP UZ w konferencji naukowej na Uniwersytecie w Siedlcach

07.11.2023

W dniu 26 października 2023 r. w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu w Siedlcach odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Uchodźcy w polityce państw Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej Polityka – prawo – bezpieczeństwo – gospodarka”.

Celem Konferencji było ukazanie problematyki uchodźców w polityce państw Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej, zwłaszcza w okresie ostatnich trzech dekad. Po rozpadzie Związku Radzieckiego i Jesieni Narodów w efekcie upadku „żelaznej kurtyny” i transformacji systemowej państwa wskazanych regionów, wstępując do Organizacji Narodów Zjednoczonych i organizacji regionalnych, przyjęły szereg zobowiązań w obszarze ochrony wolności i praw człowieka, co wymusiło zmianę ich polityki oraz zapoczątkowało kształtowanie się nowych standardów w kwestiach migracyjnych i postępowania azylowego.

Kierownikiem naukowym konferencji był dyrektor Instytut Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu w Siedlcach Pan dr hab. Arkadiusz Indraszczyk prof. UwS, a w skład Komitetu Naukowego weszli przedstawiciele naukowi z ponad 20 ośrodków naukowych, w tym też dyrektor Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego Pan dr hab. Andrzej Bisztyga prof. UZ. Z kolei Kierownikiem Komitetu Organizacji Konferencji był Pan dr Jerzy Szukalski.

Wśród uczestników konferencji znaleźli się również pracownicy Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego w osobach: prof. dr hab. Jacka Mazurkiewicza (wystąpienie pt. Religijne, moralne i prawne pytania dotyczące traktowania uchodźców przekraczających wschodnie granicy Rzeczypospolitej Polskiej w latach ostatnich), dr Anny Chodorowskiej oraz dr Justyny Michalskiej (wystąpienie pt. Obywatel Ukrainy – jego status w Polsce i Europie), dr Kajetana Górnego (wystąpienie pt. Odmowa przyjęcia obcokrajowca do niepublicznej szkoły ze względu na wyznanie – uwagi na tle odpowiedzialności), dr Magdaleny Kowalczyk (wystąpienie pt. (Nie)pożądani uchodźcy w Polsce ) dr Piotra Sobański (wystąpienie pt. Kwestia legalnego pobytu obywateli Ukrainy w Polsce w świetle ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa – wybrane zagadnienia ) dr Ewy Żołnierczyk (wystąpienie pt. Karta pobytu – procedura przyznania na przykładzie obywateli Ukrainy).

Uczestnicy konferencji zgodzili się, że imigracje międzynarodowe odgrywają coraz większą rolę w ekonomii i polityce społecznej państw wskazanych regionów, a także stanowią wyzwania w obszarze ich bezpieczeństwa oraz możliwości integracyjnych cudzoziemców. Podkreślono także, że napływ uchodźców i nielegalnych migrantów wymusza konieczność wzmocnienia i koordynacji działań administracji oraz organizacji pozarządowych w celu identyfikacji i zapobiegania realnym i potencjalnym zagrożeniom, jak również przedsięwzięciom służącym niesieniu pomocy autentycznym uchodźcom. Postulowano także prowadzenie także w większym wymiarze wspólnej polityki Unii Europejskiej w zakresie przyjmowania nielegalnych migrantów oraz wypracowania rozwiązań systemowych, które ograniczyłyby skalę narastającego problemu.

Galeria zdjęć
rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18