Dnia 29 lipca 2022 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało Uniwersytetowi Zielonogórskiemu decyzję o przyznaniu mu kategorii naukowej B+ w dyscyplinie naukowej Nauki prawne. Tym samym Uniwersytet Zielonogórski uzyskał uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie naukowej Nauki prawne. W dniu 6 września 2024 roku w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się - w oparciu o uprawnienia habilitacyjne uzyskane w 2022 roku - pierwsze kolokwium habilitacyjne w zakresie nauk prawnych. Do kolokwium habilitacyjnego przystąpiła dr Samanta Kowalska z Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.
Komisja Habilitacyjna powołana Uchwałą nr 1112 Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego z dnia 29 maja 2024 roku, działając na podstawie art. 221 ust. 10 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (DzU z 2023 r., poz. 742 ze zm.) oraz zgodnie z Regulaminem postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego na Uniwersytecie Zielonogórskim (załącznik do Uchwały Senatu UZ z dnia 25 września 2019 r. w sprawie przyjęcia regulaminu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego na Uniwersytecie Zielonogórskim, po zapoznaniu się z recenzjami i opiniami przedstawionymi przez członków Komisji oraz biorąc pod uwagę przebieg postępowania kolokwium habilitacyjnego oraz dokumentację postępowania, stwierdziła, że aktywność naukowo - badawcza i publikacyjna dr Samanty Kowalskiej oraz monografia „Międzynarodowe prawo roślin”, wydana przez Instytut Wydawniczy EuroPrawo, Warszawa 2023 - wskazana we wniosku jako osiągnięcie naukowe, stanowią znaczący wkład w rozwój dyscypliny naukowej Nauki prawne i wyraziła pozytywną opinię w sprawie nadania Habilitantce stopnia naukowego doktora habilitowanego w dziedzinie Nauk społecznych w dyscyplinie Nauki Prawne. Komisja Habilitacyjna kieruje odpowiedni wniosek do podmiotu habilitującego, to jest do Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Komisja Habilitacyjna obradowała w składzie: Przewodniczący - prof. dr hab. Karol Karski (Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa i Administracji, Katedra Prawa Międzynarodowego Publicznego), recenzent prof. zw. dr hab. Marek Górski (Uniwersytet Szczeciński, Wydział Prawa i Administracji, Zespół Prawa Ochrony Środowiska), recenzent dr hab. Beata Stępień - Załucka, prof. UR (Uniwersytet Rzeszowski, INP KNP, Pracownia Praw Człowieka i Organów Ich Ochrony), recenzent prof. dr hab. Bartosz Rakoczy (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kierownik katedry Prawa Ochrony Środowiska i Publicznego Prawa Gospodarczego), recenzent dr hab. Joanna Helios (Uniwersytet Wrocławski, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii, Katedra Teorii i Filozofii Prawa), członek Komisji dr hab. Andrzej Bisztyga, prof. UZ (Uniwersytet Zielonogórski, Instytut Nauk Prawnych, Kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego, Europejskiego i Międzynarodowego Publicznego), sekretarz Komisji dr hab. Martyna Łaszewska - Hellriegel, prof. UZ (Uniwersytet Zielonogórski, Instytut Nauk Prawnych, Kierownik Katedry Teorii, Filozofii i Historii Prawa). W Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego w toku znajdują się kolejne postępowania habilitacyjne o różnym poziomie zaawansowania.