Katedra Prawa Cywilnego
Handlowego i Międzynarodowego
Prawa Prywatnego
INSTYTUT NAUK PRAWNYCH
Kierownik katedry:
Doktor Magdalena Skibińska z Katedry Prawa Pracy i Postępowania Cywilnego Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego w dniu 10 października 2022 r. w ramach VI Seminarium Młodych Procesualistów Cywilnych wygłosiła referat pt. „Kilka refleksji na temat zasadności utrzymywania przepisu art. 15zzs1 ust. 1 pkt 4 ustawy antycovidowej po odwołaniu stanu epidemii i wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemiologicznego z perspektywy zasady proporcjonalności”. Seminarium odbyło się na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i współorganizowane było przez Towarzystwo Naukowe Procesualistów Cywilnych oraz Zakład Prawa Cywilnego, Prawa Postępowania Cywilnego oraz Prawa Pracy Instytutu Nauk Prawnych UJK w Kielcach.
W tegorocznym seminarium wzięło udział 25 prelegentów reprezentujących 14 ośrodków naukowych w Polsce. Temat seminarium brzmiał: „Postępowanie cywilne i wymiar sprawiedliwości – wyzwania i perspektywy po odwołaniu stanu epidemii i wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego”. Obrady odbyły się w czterech panelach tematycznych: pierwszy z nich poświęcony był zasadom procesowym, drugi posiedzeniom sądowym, trzeci innym zagadnieniom związanym z postępowaniem rozpoznawczym a czwarty postępowaniu egzekucyjnemu.
Seminarium Młodych Procesualistów Cywilnych to inicjatywa, która skierowana jest szczególnie do niesamodzielnych pracowników naukowo–dydaktycznych, prowadzących badania w obszarze prawa postępowania cywilnego. Założeniem seminarium jest stworzenie płaszczyzny powalającej młodym naukowcom na prezentację wyników prowadzonych badań, wymianę poglądów, doświadczeń oraz uwag związanych z problematyką prawa postępowania cywilnego. Do tej pory kolejne seminaria odbywały się w Sądzie Najwyższym oraz na uniwersytetach: Rzeszowskim, Śląskim, Zielonogórskim oraz Gdańskim.