Logo KPPiKP

Katedra Prawa Cywilnego
Handlowego i Międzynarodowego
Prawa Prywatnego

INSTYTUT NAUK PRAWNYCH

Działalność

Zjazd Katedr Prawa Prywatnego Międzynarodowego

16.09.2017

W dniach 14-16 września 2017 r. na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego odbył się Zjazd Katedr Prawa Prywatnego Międzynarodowego. Organizatorem był Zakład Prawa Cywilnego i Prawa Międzynarodowego Prywatnego we współpracy z Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej tego wydziału.

Ta odbywająca się co dwa lata konferencja naukowa należy do najważniejszych w kraju spotkań naukowców i praktyków zajmujących prawem prywatnym i kolizyjnym. Na Zjedzie nie zabrakło wystąpień autorytetów w dziedzinie prawa prywatnego międzynarodowego, które niewątpliwie przyczyniły się do dalszego rozwoju tej dziedziny prawa.

Tematem przewodnim tegorocznego zjazdu były "Kolizyjne i procesowe aspekty prawa rodzinnego”. Zjazd został podzielony na dwa panele: kolizyjny oraz dotyczący międzynarodowego postępowania cywilnego. Przedstawiono na nim różnorodne zagadnienia norm kolizyjnych prawa rodzinnego, a także międzynarodowego postępowania cywilnego w zakresie prawa rodzinnego. Konferencja miała również na celu pogłębienie integracji środowiska skupionego wokół problematyki prawa prywatnego międzynarodowego. Stała się też forum wymiany doświadczeń pomiędzy naukowcami oraz praktykami.

Do zaprezentowania wyników swoich badań naukowych zaproszono również cywilistów z Wydziału Prawa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zespół naukowców, tj. prof. dr Arkadiusz Wudarski, dr Magdalena Skibińska oraz dr Paweł Sikora zajął się tematem „Macierzyństwa zastępczego w świetle prawa prywatnego międzynarodowego”. Przygotowana analiza prawnoporównawcza objęła prawo polskie, niemieckie i USA. Prelegenci odnosząc się do powyższych porządków prawnych odpowiadali na pytania, czy dziecko urodzone w drodze surogacji międzynarodowej może być uznane za obywatela państwa pochodzenia rodziców socjologicznych, czy można uznać matkę genetyczną lub socjologiczną za matkę według prawa państwa pochodzenia rodziców socjologicznych, czy możliwe jest przyjęcie ojcostwa mężczyzny, który jest wyłącznie socjologicznym rodzicem dziecka a jeśli tak – to jakie prawo jest właściwe dla określenia powyższych kwestii. Największe jednak zainteresowanie wzbudziła kwestia roli klauzuli porządku publicznego przy rozstrzyganiu w/w zagadnień (art. 7 p.p.m.). Jak do tej pory to ona stanowiła bowiem podstawę odmowy uznania w Polsce orzeczenia sądów zagranicznych (zgodnie z art. 1146 § 1 pkt 7 k.p.c.) oraz transkrypcji zagranicznych aktów urodzenia, które obok matki dziecka jako drugiego z rodziców wymieniają inną kobietę z uwagi na fakt, że stanowiłoby to obejście obowiązujących przepisów naszego prawa. Zaprezentowany na zjeździe referat spotkał się dobrym przyjęciem i wywołał dyskusje wśród uczestników zjazdu, którzy podkreślali konieczność uwzględnienia sytuacji prawnej dziecka pochodzącego z takich związków i zrodzonych w drodze surogacji.

Udział w konferencji o najwyższej randze krajowej jest wielkim wyróżnieniem dla pracowników naszej Uczelni i Katedry.

Przygotował
Paweł Sikora i Magdalena Skibińska

Galeria zdjęć
rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18