Katedra Prawa
Karnego i Postępowania
Karnego
INSTYTUT NAUK PRAWNYCH
Kierownik katedry:
W Polsce od dłuższego czasu trwa naukowa i publiczna dyskusja na temat stosowania kontroli operacyjnej i możliwości jej wykorzystania w procesie karnym. Uchwalona ostatnio przez Sejm i podpisana przez Prezydenta nowelizacja kodeksu karnego wprowadziła również zmiany do ustawy o Policji w zakresie prawnej dopuszczalności stosowania kontroli operacyjnych.
Ustawa po raz kolejny rozszerzyła katalog przestępstw, w których ta ekspansywna forma pracy operacyjnej może być stosowana. Zmiana oznacza, że po wejściu w życie ustawy szczególne środki pracy operacyjnej będą mogły być stosowane wobec osób pełniących funkcje publiczne m.in. w UE i innych instytucjach międzynarodowych.
Doktor Alfred Staszak z Katedry Prawa Karnego i Postępowania Karnego Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego na łamach portalu prawo.pl miał możliwość przedstawienia eksperckiego stanowiska dotyczącego potrzeby zmiany regulacji prawnej dotyczącej stosowania przez organy państwa kontroli operacyjnej i pracy operacyjnej, tak aby jej wyniki mogły być efektywnie wykorzystywane w procesie karnym.
Nowe formy i sposoby komunikacji oraz wymiany informacji, w której przy wykorzystaniu elektronicznych urządzeń może uczestniczyć jednocześnie większa liczba interlokutorów rodzi – zdaniem naszego eksperta – potrzebę całkowicie nowego podejścia do kontroli operacyjnej. Obecnie używane formy komunikacji, jak zauważył dr Alfred Staszak, powodują, że powinny być wprowadzone również nowe rozwiązania adekwatne do obecnych możliwości technicznych związanych z wymianą informacji, jak i możliwościami ich podsłuchiwania.
Nadto zdaniem naszego eksperta prokurator i Sąd powinny mieć możliwość zapoznania się z materiałami operacyjnymi i weryfikacji, czy spełnione zostały wymogi materialne i formalne stosowania kontroli operacyjnej (podsłuchu). Potrzebna jest też nowa ustawa o pracy operacyjnej, gdyż teraz każda służba ma swoją regulację, a powinna być jedna zbiorcza dla wszystkich służb. Zasady związane z pracą operacyjną oraz możliwością wykorzystania jej efektów w procesie karnym byłyby wówczas jasno określone. W nowej ustawie o pracy operacyjnej powinien się znaleźć również zakaz wykorzystywania materiałów z kontroli operacyjnych do celów innych niż procesowe. Wtedy konstytucyjne gwarancje przestrzegania praw obywateli byłyby faktycznie zachowane – podsumował dr Alfred Staszak swoją wypowiedź w udzielonym wywiadzie opublikowanym 13 grudnia 2022r.
Czytaj więcej na Prawo.pl: