Logo KPKiPK

Katedra Prawa
Karnego i Postę­powania
Karnego

INSTYTUT NAUK PRAWNYCH

Działalność

I Cracovski Kongres Prawa Sportowego i Socjologii Sportu z udziałem dr. Cezarego Kąkola

30.04.2025

W dniach 10 - 11 kwietnia 2025 roku w Krakowie, na terenie stadionu Cracovii, odbył się I Cracovski Kongres Prawa Sportowego i Socjologii Sportu z udziałem dr. Cezarego Kąkola. Głównym celem Kongresu była wymiana wiedzy i doświadczeń poprzez integrację środowisk sportowych, socjologicznych, akademickich i prawniczych.

Organizatorami Kongresu był klub piłkarski Cracovia, Uczelnia Łazarskiego, Katedra Publicznego Prawa Gospodarczego i Polityki Gospodarczej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Towarzystwo Sieci Naukowej Prawa Sportowego. Współpraca tych instytucji pozwoliła na połączenie perspektywy akademickiej z praktycznym doświadczeniem świata sportu, co gwarantowało wysoki poziom merytoryczny wydarzenia.

W pierwszym dniu Kongresu zrealizowano trzy panele poświęcone prawu sportowemu, które dotyczyły sądownictwa w kontekście sportu, prawa sportowego w obliczu przyszłych wyzwań, a także problematyki imprez masowych w Polsce i potrzeby zmian w ich organizacji, logistyce i prawie. 

Jednym z prelegentów ostatniego panelu był dr Cezary Kąkol, który wygłosił referat zatytułowany „Paradygmat odpowiedzialności karnej za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu imprez masowych - uwagi de lege lata i de lege ferenda”.  Na wstępie swojej prelekcji dr Cezary Kąkol przedstawił model odpowiedzialności karnej na gruncie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z 1997 r. i ogólną charakterystykę obowiązującej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z 2009 r. w kontekście uregulowań prawnokarnych. W dalszej części swojego wystąpienia dr Cezary Kąkol zwrócił uwagę na paralelność odpowiedzialności karnej za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu imprez masowych i omówił przykłady nietrafnego zaniechania penalizacji albo luk w regulacjach mających bezpośredni lub co najmniej pośredni wpływ na odpowiedzialność karną.

Drugi dzień Kongresu został poświęcony tematom socjologicznym. Pierwszy panel objął zagadnienia pamięci i tożsamości w futbolu, a w drugim podjęto dyskusję wychodzącą od tematu Superligi, a skupiającej się na tematach centrum i peryferii współczesnej piłki nożnej. W ostatniej części drugiego dnia Kongresu poruszono zagadnienia dotyczące kibiców, w szczególności społecznego świata kibiców piłkarskich.

Galeria zdjęć
rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18