Logo KPKiPK

Katedra Prawa
Karnego i Postę­powania
Karnego

INSTYTUT NAUK PRAWNYCH

Działalność

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Błąd w prawie karnym skarbowym. Zagadnienia teoretyczne i praktyczne”, Zielona Góra 20 października 2023 r.

25.10.2023

W dniu 20 października 2023 r. w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się w trybie online Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Błąd w prawie karnym skarbowym. Zagadnienia teoretyczne i praktyczne” zorganizowana przez Katedrę Prawa Karnego i Postępowania Karnego pod kierunkiem naukowym i organizacyjnym Pana dr hab., prof. UZ Macieja Małolepszego i dr Olafa Włodkowskiego.

W Konferencji wzięli udział uznani specjaliści zajmujący się problematyką błędu oraz prawa karnego skarbowego.

W trakcie Konferencji wygłoszono 6 referatów w dwóch panelach (I moderowany przez prof. dr hab. Roberta Zawłockiego, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz II przez dr hab. prof. UJ Andrzeja Światłowskiego, Uniwersytet Jagielloński) dotyczących złożonych zagadnień natury teoretycznej i praktycznej z obszaru regulacji normatywnej kształtującej błąd w prawie karnym skarbowym.

Z Katedry Prawa Karnego i Postępowania Karnego referat wygłosił dr Olaf Włodkowski zatytułowany: „Błąd co do typu zmodyfikowanego z art. 10 § 2 k.k.s. na przykładzie wypadku mniejszej wagi”.

Wygłoszonym referatom towarzyszyła ożywiona dyskusja dotycząca zagadnień prezentowanych przez poszczególnych Referentów, jak również zróżnicowanych zagadnień o charakterze systemowym. W toczących się dyskusjach, w obu panelach, wielokrotnie głos zabrali dr hab. prof. UZ. Maciej Małolepszy oraz dr Olaf Włodkowski.

Tegoroczna Konferencja jest czwartym spotkaniem naukowym z obszaru prawa karnego skarbowego organizowanym przez Katedrę Prawa Karnego i Postępowania Karnego. Poprzednie Konferencje organizowane odnosiły się do zagadnień materialnego, procesowego i wykonawczego prawa karnego skarbowego: „Problematyka obrotu nierzetelnymi fakturami w świetle prawa karnego materialnego i procesowego”, Zielona Góra 19 kwietnia 2018 r.; „Praktyczne i teoretyczne problemy procesowego prawa karnego skarbowego z perspektywy XX lat obowiązywania Kodeksu karnego skarbowego”, 4 grudnia 2019 r.; „Karanie i zaniechanie ukarania sprawcy przestępstwa skarbowego - zagadnienia praktyczne i teoretyczne”, Zielona Góra, 3 grudnia 2021 r.

Pokłosiem tych Konferencji są publikacje książkowe, które ukazały się w formie monografii wydanych nakładem wydawnictwa C.H. BECK: „Problematyka obrotu fakturami wystawionymi w sposób nierzetelny. Zagadnienia prawa karnego materialnego i procesowego”, Warszawa 2019; „Współczesne problemy karania i zaniechania karania za przestępstwa skarbowe”, Warszawa 2023.

Tegoroczna Konferencja, jak również poprzednie wydarzenia wpisują się w badania naukowe z obszaru prawa karnego skarbowego prowadzone w Katedrze Prawa Karnego i Postępowania Karnego w szczególności przez dr Olafa Włodkowskiego. Wynikiem tych badań są liczne publikacje obejmujące: podręczniki, rozdziały w monografiach oraz publikacje o charakterze artykułowym.

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno środowiska akademickiego, jak również praktyków (radcowie prawni, doradcy podatkowi, pracownicy urzędów skarbowych).

Uczestnicy Konferencji gratulując inicjatywy wydarzenia podkreślili, że organizowane przez Katedrę Prawa Karnego i Postępowania Karnego Konferencje z obszaru prawa karnego skarbowego są jedynymi tego typu cyklicznymi wydarzeniami, jakie odbywają się w Polsce.

Wyrażono jednocześnie zainteresowanie udziałem czynnym i biernym w kolejnych konferencjach i seminariach organizowanych przez Katedrę Prawa Karnego i Postępowania Karnego.

Organizatorzy zapowiedzieli liczne wydarzenia naukowe dotyczące zagadnień materialnego, procesowego i wykonawczego prawa karnego skarbowego w kolejnym roku kalendarzowym.

Galeria zdjęć
rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18