Katedra Prawa
Karnego i Postępowania
Karnego
INSTYTUT NAUK PRAWNYCH
Kierownik katedry:
W dniach 23 - 24 września 2024 roku w Białymstoku odbył się III Kongres Kryminologiczny, którego gospodarzami była Katedra Prawa Karnego i Kryminologii Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz działające przy niej Koło Naukowe Prawa Karnego i Kryminologii.
Kongres jest cyklicznym, ogólnopolskim wydarzeniem naukowym, którego głównym organizatorem jest Polskie Towarzystwo Kryminologiczne im. prof. S. Batawii (PTK). Współorganizatorami są natomiast katedry polskich jednostek naukowych zajmujące się badaniami z zakresu kryminologii. I Kongres Kryminologiczny odbył się w 2019 r. w Warszawie (Zakład Kryminologii Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk), a II Kongres - w 2022 r. w Krakowie (Katedra Kryminologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Koło Naukowe Kryminologii Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego).
Celem III Kongresu Kryminologicznego było umożliwienie, po raz kolejny, spotkania polskim kryminologom, reprezentującym różne dziedziny nauki i różne ośrodki akademickie, zajmującym się badaniem przestępczości oraz zagadnieniami związanymi z wiktymizacją, polityką kryminalną, dewiacjami społecznymi czy problemami penitencjarnymi i postpenitencjarnymi. W założeniu organizatorów miał on stanowić platformę mającą na celu prezentację osiągnięć naukowych, poprzez zaprezentowanie najnowszych wyników prowadzonych badań naukowych, wymianę doświadczeń i konfrontację efektów własnych prac z rezultatami badań innych badaczy. Ideą III Kongresu była również prezentacja badań z zakresu nauk społecznych, ich rozwoju i osiągnięć w zakresie badań nad przestępczością oraz zagadnień z nią związanych. W Kongresie wzięło udział łącznie około 150 naukowców, badaczy i praktyków prawa, których wystąpienia zostały podzielone na kilka paneli tematycznych.
W pierwszym dniu Kongresu, tj. 23 września 2024 roku, w ramach II sesji panelowej „Badania nad przestępczością - od teorii do praktyki”, dr Cezary Kąkol wygłosił referat zatytułowany „Kilka uwag w sprawie istoty, zakresu i celowości środków karnych orzekanych dożywotnio”.
W swoim wystąpieniu dr Cezary Kąkol przedstawił ogólną charakterystykę oraz rys historyczny rozwoju środków karnych orzekanych dożywotnio w polskim prawie karnym, a w dalszej części swojej prelekcji dokonał kwerendy i omówienia środków, które funkcjonują obecnie. Podjęte rozważania umożliwiły zaprezentowanie szeregu wniosków dotyczących aktualnego modelu dożywotnich środków karnych z perspektywy ich spójności systemowej, a także przesłanek i trybu stosowania.