Logo KPKEiMP

Katedra Prawa
Konsty­tucyj­nego, Europejskiego
i Między­narodo­wego Publi­cznego

INSTYTUT NAUK PRAWNYCH

Działalność

Profesor Ivan Pankevych uczestnikiem I Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. Ukraina – 20 lat po pomarańczowej rewolucji – bezpieczeństwo Europy i świata w XXI wieku w kontekście wojny na Ukrainie.

22.04.2024

W dniach 16-17 kwietnia 2024 roku w Instytucie Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Ukraina – 20 lat po pomarańczowej rewolucji – bezpieczeństwo Europy i świata w XXI wieku w kontekście wojny na Ukrainie. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele wielu uniwersytetów i środowisk eksperckich z Polski i Ukrainy, w tym z Białegostoku (Uniwersytet w Białymstoku), Chełma (Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie), Iwano-Frankowska (Przykarpacki Uniwersytet Narodowy imienia Wasyla Stefanyka), Gdańska (Uniwersytet Gdański), Koszalina (Politechnika Koszalińska), Kijowa (Narodowy Uniwersytet Techniczny Ukrainy „Politechnika Kijowska”, Narodowy Instytut Badań Strategicznych w Ukrainie, Narodowy Demokratyczny Instytut Stosunków Międzynarodowych), Krakowa (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego), Lwowa (Lwowski Uniwersytet Narodowy imienia Iwana Franki, Lwowski Narodowy Uniwersytet Medyczny im. Daniela Halickiego), Lublina (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), Olsztyna (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), Połtawy (Uniwersytet Narodowy w Połtawie), Poznania (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Przemyśla (Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu, Południowo-Wschodni Instytut Naukowy), Rzeszowa (Uniwersytet Rzeszowski), Tarnopola (Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Wołodymyra Hnatiuka w Tarnopolu), Warszawy (Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki, Akademia Sztuki Wojennej, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie), Wrocławia (Uniwersytet Wrocławski), Zielonej Góry (Uniwersytet Zielonogórski), Żytomierza (Uniwersytet Państwowy „Politechnika Żytomierska”). Ze względu na tak liczną reprezentacje przedstawicieli ośrodków akademickich obydwu państw oraz na trwającą wojnę i niemożność części ukraińskich naukowców przyjechać do Krakowa, obrady konferencyjne miały charakter hybrydowy. Po zakończeniu w pierwszym dniu konferencji sesji plenarnej jej uczestnicy zasiadali w trzynastu sesjach tematycznych. Prof. Ivan Pankevych z Katedry Prawa Konstytucyjnego, Europejskiego i Międzynarodowego Publicznego Instytutu Nauk Prawnych UZ wziął udział w debacie naukowej w ramach sesji tematycznej „Prawo jako narzędzie kształtowania nowych rozwiązań administracyjnych, społecznych, politycznych”.

Ważnym atutem konferencji stało się to, że udział w niej wzięli nie tylko naukowcy, ale także przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz polskiej elity politycznej: Jacek Kluczkowski (Ambasador Polski w Kijowie w latach 2005-2010), Jan Piekło (Ambasador Polski w Kijowie w latach 2016-2018), Władysław Teofil Bartoszewski - sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Miłosz Motyka - podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Galeria zdjęć
rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18