Katedra Prawa Pracy
i Postępowania
Cywilnego
INSTYTUT NAUK PRAWNYCH
Kierownik katedry:
Doktor Magdalena Skibińska z Katedry Prawa Pracy i Postępowania Cywilnego Instytutu Nauk Prawnych UZ w dniu 27.10.2023 r. wzięła czynny udział w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Między postępowaniem rozpoznawczym a egzekucyjnym”. Konferencja odbyła się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i współorganizowana była przez ten wydział, Naczelną Radę Adwokacką oraz Izbę Komorniczą w Warszawie. Przedmiotem konferencji były najistotniejsze zagadnienia z zakresu prawa postępowania cywilnego wprowadzane lub nowelizowane w ostatnim czasie. Referat wprowadzający wygłosił dr hab. Tadeusz Zembrzuski, prof. UW. Przyjęta formuła konferencji zakładała wygłoszenie sześciu referatów dotyczących pełnomocnictwa procesowego, wymagań pism procesowych zawodowych pełnomocników, postępowania z udziałem konsumentów, doręczeń komorniczych, odmowy wszczęcia egzekucji oraz funduszu żelaznego na przyszłe należności alimentacyjne. Po każdym referacie wprowadzającym wyznaczony przedstawiciel doktryny zabierał pierwszy głos w dyskusji a następnie przeznaczony był czas na wymianę poglądów i zadanie pytań przez uczestników konferencji.
Doktor Magdalena Skibińska zabrała pierwszy głos w dyskusji na temat doręczeń komorniczych. W ramach swojego wystąpienia odniosła się do problematyki zastosowania doręczeń komorniczych wobec osób fizycznych wpisanych jako przedsiębiorcy do CEIDG po nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z 9.03.2023 r. W swoim wystąpieniu Pani Doktor podkreśliła, że regulacja ta doprowadziła do dalszego pogorszenia sytuacji powoda w przypadku, gdy wytacza on powództwo przeciwko podmiotom wpisanym do CEIDG, przede wszystkim z tego względu, że uzależnia przyjęcie wobec nich skutku doręczenia przez awizo od adnotacji, z jaką przesyłka wróci do sądu oraz uzależnia możliwość zastosowania wobec nich doręczeń komorniczych od podania przez powoda adresu zamieszkania osoby fizycznej wpisanej do CEIDG, którego to adresu z oczywistych względów powód najczęściej nie zna ani nie ma obowiązku wskazać w pozwie. W konsekwencji wbrew obowiązkom ciążącym na podmiotach wpisanych do CEIDG w zakresie uaktualniania adresu do doręczeń, to na powoda przerzucono w całości ciężar wskazania adresu zamieszkania pozwanego i to pod rygorem zawieszenia postępowania, co doprowadzić może do pozbawienia go prawa do sądu.
Problematyka ta spotkała się z zainteresowaniem praktyków i przedstawicieli doktryny. Dostrzegł to także portal prawo.pl, który sprawował patronat medialny nad konferencją i poświęcił temu zagadnieniu osobny artykuł. Artykuł dostępny jest pod adresem: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/nieodebrane-pismo-z-sadu-co-jesli-adres-wlasciwy,523723.html.