Polsko - Niemieckie Centrum
Komparatystycznych Badań
nad Prawem
INSTYTUT NAUK PRAWNYCH
Kierownik pracowni:
W dniach 2-3 maja 2024 r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Saragossie w Hiszpanii odbyła się międzynarodowa konferencja zatytułowana „Savigny behind the Mirror. His influence on legal historicism in Europe“. Na zaproszenie prof. dra Guillermo Vicente Instytut Nauk Prawnych UZ reprezentował kierownik Polsko-Niemieckiego Centrum Komparatystycznych Badań nad Prawem INP dr hab. Christoph-Eric Mecke, prof. UZ.
W centralnej sali obrad („Salón de Grados”) Wydziału Prawa w Saragossie sześciu historyków prawa z uniwersytetów hiszpańskich oraz pięciu historyków prawa z uniwersytetów we Włoszech, w Belgii, Wielkiej Brytanii, Polsce i Norwegii analizowało różne prawne aspekty europejskiego nurtu historyzmu charakteryzującego w XIX wieku – podobnie jak wcześniej w XVII i XVIII wieku pojęcie uniwersalnego rozumu – niemal wszystkie dziedziny nauki.
Stałym punktem odniesienia w referatach i dyskusjach był niemiecki uczony prawa Friedrich Carl von Savigny (1779-1861) i założona przez niego w 1814 r. historyczna szkoła prawa. Kontynuując tradycje europejskiego humanizmu prawniczego z XVI wieku i nawiązując do nowego podejścia Monteskiusza do prawa jako części kultury historycznej, a nie tylko wyniku logicznej dedukcji lub rezultatu arbitralnej władzy państwowej, Savigny stymulował w XIX wieku w sposób afirmatywny lub krytyczny współczesne dyskusje w Europie od Francji po Polskę i od Skandynawii po Włochy i Hiszpanię.
Swoim wystąpieniem pt. Legal Historicism in 19th Century Germany – Preconditions, forms and consequences profesor Mecke przedstawił uczestnikom konferencji historyczną szkołę prawa założoną w Niemczech przez Savignyego, jej ideowe uwarunkowania oraz jej dalszy rozwój do końca XIX wieku, któremu towarzyszyły kontrowersyjne dyskusje w ówczesnej nauce prawa. Poza tym profesor Mecke przeanalizował z perspektywy XXI wieku pytanie o aktualność historycznej szkoły prawa dla nauk prawnych w Europie.
Warto podkreślić, że konferencja w Saragossie, która udokumentowana zostanie w formie hiszpańskojęzycznego tomu konferencyjnego mającego się ukazać w 2025 roku, przyciągnęła również zainteresowanie hiszpańskich studentów i studentek tamtejszego wydziału prawa. Niektórzy studenci i studentki aktywnie uczestniczyli w dyskusjach międzynarodowych ekspertów i byli dobrze poinformowani. Jest to budujący znak dla przyszłości naszej nauki!