Telefon:
E-mail: M.Laszewska-Hellriegel@wpa.uz.zgora.pl
Budynek: A-20, pokój 16
W 2014 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1999-2003 odbyła studia doktoranckie w Uniwersytecie Humboldta w Berlinie uzyskując tytuł doktora prawa, w tym samym roku zdała egzamin radcowski. W latach 1997-1998 odbyła studia podyplomowe w Uniwersytecie Humboldta w Berlinie zakończone uzyskaniem stopnia magistra prawa LL.M. W latach 1992-1997 studiowała prawo w UMK w Toruniu. Podczas studiów wyjechała na dwuletnie studia ekonomiczne do Southern Oregon State College w USA gdzie w 1996 r. uzyskała stopień Bachelor of Arts in Economics uzyskując nagrodę dla najlepszego studenta. Stypendystka Fundacji Sorosa, KAAD, DAAD i Konrad Adenauer Stiftung.
Zajmuje się badaniami nad zagadnieniami teoretycznymi związanymi z systemem prawa, relacji prawa i moralności, a w szczególności badaniami nad prawem do życia, wolnością podejmowania suwerennych decyzji i godnością ludzką. Celem badań jest pokazanie związków pomiędzy podstawowymi prawami podmiotowymi a biomedycyną i etyką. Zajmuje się również prawami natury a w szczególności możliwością przyznania osobowości prawnej ekosystemom naturalnym w celu ich skutecznej ochrony prawnej.
W 2021 i 2022r została powołana przez Ministra Nauki na Eksperta Komitetu Ewaluacji Nauki, gdzie dokonywała ewaluacji dyscyplin naukowych. Od 2019 r. pełni funkcję zastępcy Dyrektora Instytutu Nauk Prawnych ds. Nauki. Od 2014 r kieruje Katedrą Teorii Prawa (od 2020 r. Katedrą Teorii Filozofii i Historii Prawa). Jest również koordynatorką INP UZ ds. kontaktów z ośrodkami akademickimi Izraela, pełni funkcje doradcze jako członek Kolegium Dyrektora INP UZ oraz jest przewodniczącą zespołu ds. Nauki INP UZ. Od 2017 r. pełni funkcję przewodniczącej Wydziałowej Komisji ds. Oceny Pracowników UZ i jest rzecznikiem dyscyplinarnym UZ (od 2020). Jest członkiem IVR - Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej, gdzie pełni funkcję członka zarządu. Należy również do International Chair of Bioethics w Hajfie przy współpracy z WMA gdzie pełni funkcję Head of Unit. ICofB tworzy sieć jednostek w ramach instytutów akademickich zaangażowanych w upowszechnianie, doskonalenie i monitorowanie kształcenia w zakresie bioetyki.