Logo KTFiHP

Katedra Teorii,
Filozofii
i Historii Prawa

INSTYTUT NAUK PRAWNYCH

Działalność

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Child in Migration: Status and Identity”

29.05.2021

W dniach 19-21 maja odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Child in Migration: Status and Identity” współorganizowana przez Instytut Nauk Prawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego, Instytut Prawa i Ekonomii Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Okręgową Radę Adwokacką w Zielonej Górze. Partnerem konferencji było Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć.

Konferencja dotyczyła problematyki statusu prawnego, tożsamości oraz identyfikacji dzieci cudzoziemskich. Jest to zagadnienie o fundamentalnym znaczeniu dla małoletnich migrantów ponieważ brak rejestracji, dokumentów (paszportu czy dowodu) czy potwierdzenia wieku (brak aktu urodzenia) często utrudnia lub wręcz uniemożliwia im korzystanie z praw gwarantowanych Konwencją o prawach dziecka. Kwestia ta jest istotna nie tylko w Europie, gdzie wciąż rośnie liczba cudzoziemców poniżej 18 roku życia, ale również na innych kontynentach. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia była dr Joanna Markiewicz-Stanny z Katedry Teorii, Filozofii i Historii Prawa, która przewodniczyła Komitetowi Organizacyjnemu konferencji. Należy również podkreślić, że w prace organizacyjne i opiekę naukową nad konferencją zaangażowała się dr hab. Martyna Łaszewska – Hellriegel prof. UZ. Dzięki wspólnemu wysiłkowi pracowników INP UZ oraz dr Agnieszki Wedeł - Domaradzkiej z Instytutu Prawa i Ekonomii UKW w Bydgoszczy udało się zapewnić udział w obradach naukowców z całego świata. W programie przewidziano 25 referatów, a 15 z nich zostało przedstawionych przez gości zagranicznych z Europy, Afryki i Azji. Konferencja została otwarta przez Dyrektora INP UZ dr hab. Andrzeja Bisztygę prof. UZ, Prorektora d.s. Nauki UKW w Bydgoszczy prof. dr hab. Jarosława Burczyka, oraz Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze mec. Filipa Wozińskiego. Po uroczystym rozpoczęciu nastąpiła merytoryczna część dwudniowych obrad w języku angielskim. Zaproszeni referenci reprezentowali następujące ośrodki naukowe: Uniwersytet w Uppsali, Uniwersytet w Gandawie, Maharshi Dayanand University, Uniwersytet w Perugii, Uniwersytet Kenyatty, Strathmore University, Atmaya Jaya Catholic University of Indonesia, University of Lisbon School of Law, Uniwersytet 1 grudnia 1918 w Alba Julii. Nie zabrakło także perspektywy polskiej - organizatorzy mieli przyjemność gościć kolegów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu SWPS, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu (szczegółowy program konferencji https://childinmigration.ukw.edu.pl//jednostka/child-in-migration). W konferencji czynny udział z referatami wzięli pracownicy naszego Instytutu, a mianowicie: prof. Jacek Mazurkiewicz, dr hab. Martyna Łaszewska- Hellriegel, dr Magdalena Wasylkowska- Michór oraz dr Joanna Markiewicz-Stanny.
Trzeci dzień obrad obejmował specjalną sesję w języku polskim, stanowiącą owoc ścisłej współpracy INP UZ z zielonogórską palestrą. Był to wykład dra Marcina Białeckiego (UKSW) dla praktykujących prawników zatytułowany ” Postępowanie w sprawach o wydanie dziecka w trybie Konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę”. Problematyka ta okazała się na tyle interesująca, że na platformie zoom wystąpienia wysłuchało około 120 adwokatów nie tylko z Zielonej Góry, ale także z innych izb adwokackich w kraju (Warszawy, Radomia, Szczecina, Łodzi).
Konferencja miała jeszcze jeden praktyczny wymiar, ponieważ we wszystkich jej częściach w roli słuchaczy wzięli udział przedstawiciele organizacji na co dzień zajmujących się sytuacją cudzoziemców a więc: UNHCR (przedstawicielstwo w Polsce), Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Ogromnie cieszy zatem, że pracownicy Instytutu Nauk Prawnych byli inicjatorami i uczestnikami przedsięwzięcia na poziomie międzynarodowym, w które zaangażował się inny ośrodek akademicki w kraju, jak również podmioty z otoczenia zewnętrznego.
Po zakończeniu konferencji jej organizatorzy przyjęli szereg gratulacji od referentów i słuchaczy, którzy podkreślali jej wysoki poziom merytoryczny i uznanie dla tak szerokiego składu referentów. Niewątpliwie daje to nadzieje na dalszy rozwój pracowników Instytutu Nauk Prawnych w zakresie współpracy międzynarodowej.

Galeria zdjęć
rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18