Katedra Teorii,
Filozofii
i Historii Prawa
INSTYTUT NAUK PRAWNYCH
Kierownik katedry:
W dniach 8–9 maja 2025 roku Pan mgr Dawid Lewandowski wziął udział w IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Prawa Nieruchomości, zatytułowanej: „Ograniczone prawa rzeczowe – stan de lege lata i postulaty de lege ferenda”, która odbyła się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez Katedrę Prawa Nieruchomości i Prawa Podatkowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Izbę Notarialną w Krakowie.
Konferencja stanowiła ważne forum wymiany poglądów przedstawicieli środowisk nauki, jak i praktyki prawa. Jej celem było dokonanie pogłębionej analizy aktualnego stanu prawnego w zakresie ograniczonych praw rzeczowych oraz sformułowanie postulatów dotyczących ich ewentualnych zmian w przyszłości (de lege ferenda).
Wydarzenie zgromadziło wybitnych przedstawicieli nauki prawa oraz praktyki a także doktorantów i studentów zainteresowanych tematyką ograniczonych praw rzeczowych. Obecność tak szerokiego grona specjalistów umożliwiła wieloaspektową, pogłębioną dyskusję nad problemami wynikającymi z obowiązujących regulacji oraz nad możliwymi kierunkami ich zmiany.
Pan mgr Dawid Lewandowski w ramach swojego wystąpienia zaprezentował referat pt.: „Przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na podstawie umowy o dożywocie – stan de lege lata i postulaty de lege ferenda”, przedstawiając analizę aktualnych przepisów prawa regulujących instytucję umowy o dożywocie a także wskazał niezbędne zmiany w przepisach, które umożliwiałyby skuteczne przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na podstawie umowy dożywocia (de lege ferenda).
Rezultaty przeprowadzonych badań dotyczące niezbędnych zmian w przepisach prawa, które umożliwiałyby skuteczne przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na podstawie umowy dożywocia, zostaną opublikowane w monografii naukowej wydawnictwa C.H. Beck.
Pan mgr Dawid Lewandowski składa serdeczne podziękowania dla organizatorów – Katedry Prawa Nieruchomości i Prawa Podatkowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Izby Notarialnej w Krakowie – za zaproszenie do udziału w konferencji oraz stworzenie atmosfery sprzyjającej merytorycznym dyskusjom.